Sık Sorulan Sorular

Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı Nedir ?

Duvar kağıtları, ev dekorasyonunda en etkili araçlardan biridir. Doğru seçilmiş ve dahası doğru uygulanmış bir duvar kağıdı ile odalar daha güzel ve daha çekici gözükmektedir. Bu da hem evi daha cazip hale getirmekte hem de ruh sağlığı üzerinde pozitif etkiye sahip olmaktadır.

Fakat birçok kişi duvar kağıdının doğru seçilememesi ve bunun yanı sıra doğru seçilse dahi doğru uygulanamamasından dolayı istediği etkiyi ve çekiciliği görememektedir. Bu da evin dekorasyonunu bozmak şöyle dursun, evi çirkinleştirmektedir. İşte biz de bu yazımızda Duvar Kağıdının nasıl uygulandığına, temizleme yöntem ve kullanılan temizlik araçlarına ve aynı zamanda doğru duvar kağıdının nasıl seçilebileceğine değindik. İşte tüm yönleri ile Duvar Kağıtları…

Duvar Kağıdı

Duvar kağıtları; ev, ofis ya da herhangi bir alanda ki dekorasyonu değiştirmek adına duvarlara yapıştırılan resim, görsel veya çizgilerdir.

Duvar kağıdının kullanımı çok eskiye uzansa da, son yıllarda daha popüler hale geldi ve hemen hemen tüm evlerde en azından bir bu evlerin bir bölgesinde duvar kağıtları kullanılmaktadır.

Duvar kağıtları, hayvanlar, doğa, manzara, poster ya da resimlerde oluşabildiği gibi sadece yazı veya çizgilerden de oluşabilir. Bu tamamı ile sizin seçiminize ve psikolojik bakış açınıza bağlıdır.

Duvar Kağıdı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Duvar kağıdı seçerken öncelikle odanızın boyutunu göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca bu boyuta hangi ebatlarda duvar kağıdını sığdıracağınızı hayal etmeniz gerekir. Kimi insanlar duvar kağıtlarını tüm duvarı kaplayacak şekilde seçerken, kimileri ise sadece orta kısımda ya da duvarın dip noktalarına ulaşmayacak şekilde de duvar kağıdı boyutu seçebilmektedir.

Bu yüzden ilk olarak buna karar vermeniz gerekir. Yalnız en çok tercih edileni tabii ki tüm duvarı kaplayan duvar kağıtlarıdır. Son karar sizin!

Duvar kağıdının ebadını seçtikten sonra şekil seçimine geçebilirsiniz. Eğer tüm duvarı kaplayacak bir duvar kağıdı seçiyorsanız muhtemelen dikdörtgen şekil işinizi görecektir. Ama  duvarın belli bir kısmı için duvar kağıdı düşünüyorsanız bu durumda kare, dikdörtgen, daire veya diğer çokgenleri seçebilirsiniz.

Şekil ve boyutundan sonra sırada yüzeye bağlı duvar kağıdı seçimi gelmiştir. Bildiğiniz gibi artık her duvarın farklı yüzeyleri vardır.

Kimi duvarlar sadece çimento ile kaplanırken, kimleri sıva veya alçı ile desteklenebilmektedir. Bunun yanı sıra macun çekilip çekilmemesine çekildiyse macun yoğunluğuna göre de duvar kağıdı seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda destekleyici bazı materyaller kullanmak zorunda kalabilirsiniz ki aşağıda bu konuya detaylı bir şekilde temas edeceğiz!

Duvar kağıdı seçerken görüntü de oldukça önemlidir. Bazı duvar kağıtları tek boyutlu olabileceği gibi bazıları 2 ya da 3 boyutlu olabilir.

Ayrıca renkli ya da koyu siyah tonlarda duvar kağıdı da seçebilirsiniz. Bu odanın fiziksel görünümüne (Işık, nem, ses… vb.) göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hayvan, bitki, manzara, ülke ya da şehir, derin çizgiler, portre veya resim gibi birçok farklı duvar kağıdı da seçebilirsiniz.

Duvar Kağıdı Nasıl Uygulanır?

Duvar kağıdı seçimi ve boyutu gibi seçenekleri artık tamamladıysanız sırada bunu nasıl uygulayacağınız vardır. Bu oldukça zahmetli bir girişim olabileceği gibi çok kolay da olabilir. Bu durum kullandığınız malzemeler, bu malzemelerin kalitesi ve yardımcı elemanlara (ekstra yardımcı kişi ya da kişiler, merdiven, tutacaklar gibi ekstralara) göre değişebilir.

Normal bir duvar kağıdını normal bir yüzeye uygulamak için öncelikle duvarınızı temiz bir bez ile ıslatın ve nemlendirin. Ardından bu duvara ilk defa duvar kağıdı uyguluyorsanız duvarın gediklerini, boşluklarını doldurup düzgün bir şekilde zımparalayın. Bu, duvar kağıdının daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.

Daha sonra duvar kağıdını üst kısımdan aşağı doğru sarkıtın ve uç kısımları göz kararı ile ayarlayın. Daha sonra istediğiniz noktalara sağ ve sol üst kısmı yapıştırarak aşağı doğru fırçanın ters kısmı ile bastırarak yapıştırın. En son işlem olarak ise nemli bir havlu ile ıslatın. Yalnız sulamayın sadece hafif nemli bir havlu ile hafifçe nemlendirin.

Duvar kağıdının uygulanması gereken yüzey nasıl olmalı, boya, seramik  vb. şeyler olursa duvar kağıdı uygulanır mı ?

Duvar kağıdının uygulanması gereken yüzey düz ve pürüzsüz olmalıdır. Düz olmayan yüzeyleri zımpara ve diğer kesici aletler ile düzeltmelisiniz. Boş alanlar var ise alçı ya da çimento ile doldurunuz. Daha sonra tekrar zımpara ile pürüzsüz hale getirin. Boya ve seramik var ise öncelikle bu alanı boya sökücüler ya da zımpara ile temizleyin çünkü duvar kağıdı tam yapışamayabilir.

Duvar kağıtlarının temiz alana uygulandığından emin olun. Altta kalan kısmın koku yapmaması ve nemlenmemesi en önemlisi de iyi yapışması için bunu yapmalısınız.

Duvar kağıdı seçimi yaparken duvarınızın tipini de göz önünde bulundurunuz!

+